B.Box Lunchbox - Blue Slate
B.Box Lunchbox - Blue Slate
Features
Features
Large compartment fits a whole sandwich or bagel/roll. Remove tray to use for pasta or salads.
Gel cooler pack (included) sits underneath sandwich tray to help keep food cooler and fresher for longer.
Custom divider (included) enables you to adjust the compartment size. Or remove to fit a whole banana or wrap.
Leak-proof silicone seals secure wet foods, like watermelon and yoghurt (no liquids) . Seals are removable for easy cleaning and prevents mould build up.
Unique whole fruit compartment with stretchy seal means no need to cut fruit into small sizes.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
PP and Silicone
Dimensions
Dimensions
235mm (h) x 215mm (w) x 65mm (d)
Fits in
Fits in
- Packit Freezable 15 Can Zuma Cooler (note: this is a very large bag)
- Packit Freezeable Lunch Bag
- Planetbox Lunch Sack
- Planetbox Lunch Tote
- SoYoung Lunch Poche
- Fluf Zipper Lunch Bag
Care & Use
Care & Use
Dishwasher safe, top rack only, up to 60⁰
Made in
Made in
China
Brand story
B.Box is an Australian brand that creates fun and functional baby and kids products. BBox is popular for its lunch boxes, sippy cups, drink bottles, insulated food jars, and silicone freezer containers that are designed to suit different ages and needs. Whether you’re looking for a leak-proof, bento-style bbox lunch box, a leak proof sippy cup that helps your baby transition from bottle to cup, or a drink bottle that has a weighted straw and easy-grip handles, B.Box has you covered. B.Box products are freezer safe and dishwasher safe. You can find B.Box products online at Biome and in our stores. Shop now and discover why millions of parents and kids love B.Box. BPA, Phthalate and PVC free.
Share
Reviews!
- SMSarah M.Verified BuyerReviewingB.Box Lunchbox - Lilac PopI recommend this productRated 5 out of 5 stars1 year agoLove it for my 7 year old
This works so well for school lunches. Plenty of space for snacks and a sandwich or wrap. If you take the divider out, it will fit in a wrap on the left (love the wrapd brand of holders). The handle makes it easy for my daughter to get in and out of the class fridge. All round, a great purchase.
Incentivized reviewThis review was received as part of a promotion or in exchange for an incentive. The incentive was offered to both positive and negative reviews.Was this helpful? - SMSue M.Verified BuyerReviewingB.Box Lunchbox - Lilac PopI recommend this productRated 5 out of 5 stars1 year agoB box lunchbox
My grandson loves it. So handy with the different compartments and easy for him to manage.
Incentivized reviewThis review was received as part of a promotion or in exchange for an incentive. The incentive was offered to both positive and negative reviews.Was this helpful? - HHannahReviewingB.Box Lunchbox - Lilac PopRated 5 out of 5 stars1 year ago5 Stars
Love the b.box lunch boxes
Was this helpful? - HHannahReviewingB.Box Lunchbox - Strawberry ShakeRated 5 out of 5 stars1 year ago5 Stars
Love the b.box lunch boxes
Was this helpful? - RGRosemary G.Verified BuyerReviewingB.Box Lunchbox - Lilac PopI recommend this productRated 5 out of 5 stars2 years agoGreat lunchbox
Bought it for my granddaughter for kindy lunch. She loves it- easy to access and the little freezer pack is great- practical. Compartments work well bc and it’s easy to clean.
Incentivized reviewThis review was received as part of a promotion or in exchange for an incentive. The incentive was offered to both positive and negative reviews.Was this helpful?
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars6Regular price $33.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $17.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $17.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars6Regular price $33.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $27.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $19.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $27.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars6Regular price $33.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $32.00Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars6Regular price $33.95Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.