B.Box Mini Lunchbox - Blue Slate
B.Box Mini Lunchbox - Blue Slate
Features
Features
you are making a difference:
- No BPA, PVC or phthalate
- Encourages zero-waste lunch time
features:
- Made from polypropylene and silicone
- Three compartments with a removable divider to create 4 compartments
- Durable and sturdy design
- Flexible whole fruit holder compartment
- Top rack dishwasher safe, hand washing recommended
- One sealable section – perfect for storing yoghurt, dips and juicy fruits with ease
- Removable seals for easy hygienic cleaning
- Freezer safe – great for meal prep
- Carry straps and easy open/close grip to encourage independence
care:
Dishwasher safe, top rack only. Hand washing recommended.
dimensions:
1 litre capacity
18.5 x 17 x 6.7cm
Made in China.
See our other kids lunchboxes.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Polypropylene and silicone.
Dimensions
Dimensions
1 litre capacity
18.5 x 17 x 6.7cm
Care & Use
Care & Use
Dishwasher safe, top rack only, up to 60⁰. Handwashing recommended.
Made in
Made in
China
Brand story
B.Box is an Australian brand that creates fun and functional baby and kids products. BBox is popular for its lunch boxes, sippy cups, drink bottles, insulated food jars, and silicone freezer containers that are designed to suit different ages and needs. Whether you’re looking for a leak-proof, bento-style bbox lunch box, a leak proof sippy cup that helps your baby transition from bottle to cup, or a drink bottle that has a weighted straw and easy-grip handles, B.Box has you covered. B.Box products are freezer safe and dishwasher safe. You can find B.Box products online at Biome and in our stores. Shop now and discover why millions of parents and kids love B.Box. BPA, Phthalate and PVC free.
Share
Reviews!
-
Regular price $27.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $37.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $17.95Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars18Regular price $44.95Regular priceUnit price / per+12 options
-
Regular price $24.95Regular priceUnit price / per
-
4.5Rated 4.5 out of 5 stars2Regular price $17.45Regular priceUnit price / per
-
Regular price $20.00Regular priceUnit price / per
Select Size:
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.