Paddington Jams Strawberry & Prosecco Jam 275g
Paddington Jams Strawberry & Prosecco Jam 275g
- Made in Australia
- Vegan
- Palm Oil Free
Introducing this delicious and very trendy strawberry and prosecco jam! Made using a delicious blend of sweet and tangy ingredients. Made locally in Paddington
Features
Features
the brand story:
Paddington Jam's began when founder Amy launched the brand during the 6 week isolation period in Brisbane caused by Covid-19. With humble beginnings of experimenting in her own kitchen, Amy eventually hired a commercial kitchen and Paddington Jam's was born.
you are making a difference:
-
Small business
-
Family business
-
Made in Australia
features:
-
A unique blend of sweet and tangy
-
A very stylish accompaniment to your next champagne breakfast!
-
Gluten free, dairy free and vegetarian
-
Note: Best enjoyed chilled! After opening please refrigerate and consume within four weeks.
Ingredients:
Strawberry, Apple, Sugar, Prosecco, Rose extract & Pectin Powder
dimensions:
275g
end of life:
Glass is recyclable.
Made in Paddington, Brisbane, Australia!
See our other food and drink products here.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Strawberry, Apple, Sugar, Prosecco, Rose extract & Pectin Powder
Made in
Made in
Australia
Brand story
Share
More from this brand
-
Regular price $17.45Regular priceUnit price / per
-
4.5Rated 4.5 out of 5 stars2Regular price $17.45Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $17.45Regular priceUnit price / per
-
Regular price $17.45Regular priceUnit price / per
-
Regular price $14.45Regular priceUnit price / per
Reviews!
- MMSVerified BuyerI recommend this productRated 5 out of 5 stars8 months agoDelicious and great local gift
This jam is delicious and I was happy it didn't have a pronounced alcoholic flavour. I took some to a friend in NZ and she loved it. I've also given another flavour to friends in Japan. They are now my go-to gift for overseas friends. It's so good to be able to give something local.
Incentivized reviewThis review was received as part of a promotion or in exchange for an incentive. The incentive was offered to both positive and negative reviews.Was this helpful? - HGHelene G.Verified BuyerI recommend this productRated 4 out of 5 stars10 months agoVery yummy, but a bit too runny
It’s delicious, but I would have liked it to be a bit less runny. Not a dealbreaker though, it’s really yum!
Was this helpful?
-
Regular price $17.45Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $17.45Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars6Regular price $13.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars5Regular price $14.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars63Regular price $12.75Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars63Regular price $12.75Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars20Regular price $32.95Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars16Regular price $14.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $27.95Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.