Two-Winged Fruit Bar Soap - Lavender & Tea Tree
Two-Winged Fruit Bar Soap - Lavender & Tea Tree
- Made in Australia
- Palm Oil Free
- Plastic Free
- Vegan
- Women Led
Features
Features
- Traditional artisan cold process soap-making method.
- Contains Australian Kaolin clay to help tone skin.
- Calming and soothing Tasmanian Lavender.
- No synthetic colours or fragrances.
- Moisturising Australian olive oil.
- Handmade in Brisbane.
- All natural ingredients.
- Palm oil free.
dimensions / ingredients:
Saponified oils of olive*, coconut**, shea (butter)** and castor, essential oils of lavender*, rose geranium, tea tree* and eucalyptus*, sodium lactate, (kaolin) clay*. *Australian origin, **Australian Certified Organic.
120g approx. Hand cut bar. 9cm x 6cm.
Made in Australia.
Browse our other natural soaps.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Saponified oils of olive*, coconut**, shea (butter)** and castor, essential oils of lavender*, rose geranium, tea tree* and eucalyptus*, sodium lactate, (kaolin) clay*. *Australian origin, **Australian Certified Organic.
Made in
Made in
Australia
Brand story
Share
Reviews!
- TTerriI recommend this productRated 5 out of 5 stars4 years agoRelaxing
Perfect for a relaxing evening shower
Was this helpful? - SSaraI recommend this productRated 4 out of 5 stars3 years agoLovely soap
This smells nice and is long lasting but I have eczema so I've had to use something else to treat that
Was this helpful?
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars3Regular price $8.95Regular priceUnit price / per7 options
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $10.00Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $15.95Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars14Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars5Regular price $13.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars6Regular price $21.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars33Regular price $15.95Regular priceUnit price / per
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars9Regular price $12.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $11.50Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.