Tuck A Stacker 3-in-1 Lunchboxes Set
Tuck A Stacker 3-in-1 Lunchboxes Set
- Plastic Free
Tuck A Stacker 3-in-1 lunchbox set. The Tuck A Stacker 3-in-1 is a clever and compact 3 compartment lunchbox set made from 202 food grade stainless steel. Reusable, hygienic, durable, recyclable and will never leach harmful toxins.
Features
Features
Tired of using leaching plastics? This three in one lunch box set is an alternative that is beneficial to your health and the environment.
The Tuck A Stacker provides a versatile combination of space for you to easily pack a safe waste-free lunch. This clever and compact lunchbox includes 2 rectangle compartments that nest & clip together plus 1 small container to fit inside the top layer or be used separately.
Stacking ideas for your lunchbox:
Layer 1 - small sandwich or wrap, rice dish, pasta, salads
Layer 2 - fruit, sushi, dried snacks, nuts, slices and baked goodies
Small container - nuts, dried fruit, cherry tomatoes, carrot, celery or thick dips like hummus
Please note that the lunchboxes are NOT leak-proof, so are not suitable for liquids.
you are making a difference:
- Manufactured with 100% 202 food grade stainless steel, BPA-free, vinyl-free, PVC-free and lead-free.
- Reusable and recyclable.
features:
- 2 x rectangular layers which easily clip open and close.
- Top layer can be used separately when not clipped to the bottom layer.
- 1 x smaller container with lid for nesting into the top layer or use separately.
- Top rack dishwasher safe.
dimensions:
Top layer: 10.5cm x 14.5cm x 4cm
Bottom layer: 10.5cm x 14.5cm x 4cm
Nested container: 10cm x 5cm x 4cm
Made responsibly in India
Browse our other safe lunch boxes & wraps.
Care & Use
Care & Use
Top rack dishwasher safe.
Brand story
A family-run business, Green Essentials makes sustainable alternatives to wasteful food packaging and storage. Keeping with their core beliefs of reusability, sustainability, and being waste and plastic free, most Green Essential products are made with food-grade stainless steel, which is durable, non toxic, hygienic and doesn't leak toxins.
Share
Reviews!
- MMelanieI recommend this productRated 5 out of 5 stars1 year agoGood value for money
This gets a hammering every day at school. Fine in dishwasher, strong clips.
Was this helpful? - MMakeelyI recommend this productRated 5 out of 5 stars3 years agoGreat reusable product
Extremely useful, can use it for so many different things, just a great product to have in your household for everyday use and even great for camping!
Was this helpful? - LLuckyI recommend this productRated 5 out of 5 stars3 years agoLook forward to making lunches with this!
Not too big, not too heavy. And probably will encourage to not over-portion meals.
Was this helpful? - JJordanI recommend this productRated 5 out of 5 stars4 years agoBrilliant size for a smaller lunch plus snacks
This is a good size for my work lunch and for keeping leftovers when camping. The only downsize is that it won't keep a sandwich because it is a smaller size.
Was this helpful? - SSilviaI recommend this productRated 5 out of 5 stars5 years agovery good!
I love it, becasue I can put all I need for my lunch and close the lunch box and I don't have to take many containers with me. I put my main meal in one container, and the other has some fruit and some cookies or dips in the little one. Everybody at work has asked me where I bought it :)
Was this helpful?
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars4Regular price $22.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars4Regular price $26.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars39Regular price From $24.00Regular priceUnit price / per2 options
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars184Regular price $17.95Regular priceUnit price / per
-
3.0Rated 3.0 out of 5 stars1Regular price $23.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $7.95Regular priceUnit price / per
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars80Regular price $5.95Regular priceUnit price / per
-
4.5Rated 4.5 out of 5 stars30Regular price $15.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $44.95Regular priceUnit price / per
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars3Regular price $4.50Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.