Lifefactory Glass Bottle 22oz 650ml
Lifefactory Glass Bottle 22oz 650ml


Features
Features
- Glass offers a pure taste, with no leaching from plastics or metals.
- Wide mouth provides easy access for adding ice cubes, fruit or tea bags to your drink.
- Wide mouth is perfect for transferring thick juices and smoothies to your bottle.
- Protective silicone sleeve provides a non-slip gripping surface and helps prevent breakage.
- Sturdy handle for easy carrying of the bottle.
- Diversify your bottle by changing the lid. This bottle is compatible with the Lifefactory Active Flip Cap, Lifefactory Pivot Straw Cap, and the Lifefactory Press n Go Cap.
Made in: Glass Bottle (France), Silicone Sleeve (U.S), PP#5 (polypropylene plastic) Cap (Poland). Assembled in the U.S.
Browse our other Lifefactory bottles and replacement lids.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Soda lime glass, silicone and BPA free plastic.
Dimensions
Dimensions
28cm x 9cm
650ml volume
650ml volume
650
Care & Use
Care & Use
Dishwasher safe. Place cap on top rack. Wash with silicone sleeve attached.
Circular life
Circular life
Reuse, refill or recycle the bottle.
Made in
Made in
France
Share
Reviews!
- CCareyVerified ReviewerI recommend this productRated 5 out of 5 stars2 weeks agoBest drink bottle ever
I have had a Life Factory drink bottle with screw top lid for 7 years now and it's still as good as new. I use a bottle brush to clean the inside and occasionally wash it in the dishwasher. Would never go back to plastic.
Was this helpful?
-
Regular price $39.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars3Regular price $24.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars5Regular price $15.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars35Regular price $25.95Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars7Regular price $5.00Regular priceUnit price / per
-
4.5Rated 4.5 out of 5 stars4Regular price $56.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars4Regular price $26.96Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars12Regular price $21.95Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars62Regular price $72.95Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.