Appetito Unbleached Cheese Cloth - 2.5 Square Metres
Appetito Unbleached Cheese Cloth - 2.5 Square Metres
- Vegan
- Palm Oil Free
Appetito Unbleached Cheesecloth - 2.5 Square Metres. Cheesecloth has infinite uses in the kitchen and beyond! Perfect for cheesemaking, cooking, baking, straining, bundling herbs, covering food, cleaning and so much more. Made from 100% unbleached cotton.
Features
Features
you are making a difference:
- Affordable and long-lasting - wash and use again and again.
- A reusable solution to help make your own food from scratch.
features:
- 100% cotton.
- Fine weave perfect for straining, dusting/seiving and wrapping foods.
- The cheesecloth is unbleached, meaning no nasties will leech into your food.
- Use it to strain bits from your homemade stocks, jams and more.
- Can be cut to whatever size you need.
care:
- Rinse in cold water to remove food residue.
- Wash on a gentle cold cycle using neutral detergent at 40°C maximum.
- Dry indoors once washed.
- Do not soak and avoid rigorous rubbing.
dimensions:
2.5 square metres.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Made from 100% unbleached cotton.
Made in
Made in
China
Brand story
Appetito products are high quality and are designed to help you reduce landfill waste in the kitchen and around the home.
Share
More from this brand
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars8Regular price $4.50Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars3Regular price $16.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $55.95Regular priceUnit price / per
-
4.5Rated 4.5 out of 5 stars12Regular price $55.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $44.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $19.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $39.95Regular priceUnit price / per
Reviews!
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars8Regular price $26.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $18.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $13.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars5Regular price $20.00Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars118Regular price $19.95Regular priceUnit price / per+0 options
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars8Regular price $4.50Regular priceUnit price / per
-
4.3Rated 4.3 out of 5 stars23Regular price $26.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars12Regular price $15.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $21.95Regular priceUnit price / per
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars109Regular price $18.95Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.