White Lip Balm Twister Tube - 5ml
White Lip Balm Twister Tube - 5ml
White Lip Balm Twister Tube - 5ml. A BPA-free twister tube for DIY lip balm, eye balm or any other homemade balms. Twist-up turning wheel mechanism allows for your product to be cleanly and evenly dispensed. White tube and lid. 5ml capacity.
Features
Features
you are making a difference:
- Making your own products with reusable packaging means less waste ends up in landfill.
features:
- BPA free.
- 5ml capacity.
- Twist tube with lid.
- Convenient carry size.
- Simple, minimalist design.
- Fill with your homemade balms for on-the-go application.
dimensions / materials:
5ml. 7cm x 1.5cm. White polypropylene plastic.
Please note: do not pour in liquids warmer than 48°C.
Browse our other DIY products.
5ml volume
5ml volume
5
Share
Reviews!
- EEmmaI recommend this productRated 5 out of 5 stars4 years agogreat product
Great for making my own lip balm and other products, plus BPA free.
Was this helpful? - KKylieVerified BuyerRated 3 out of 5 stars5 years agoOk....
I tried a DIY lip balm and I found this product ok but it did leak out the bottom a little. It may have been my fault as I adjusted the winder slightly but didn’t expect it to leak out from the bottom. I will attempt to try again, am hoping for a better outcome!
Was this helpful? - KKylieRated 3 out of 5 stars5 years agoOk....
I tried a DIY lip balm and I found this product ok but it did leak out the bottom a little. It may have been my fault as I adjusted the winder slightly but didn’t expect it to leak out from the bottom. I will attempt to try again, am hoping for a better outcome!
Was this helpful? - EEmmaI do not recommend this productRated 1 out of 5 stars4 years agoNot great quality
I got a couple to make lip balms for friends and family but the the mechanism wouldn't wind the balm back down! I'm sticking to the little aluminium tubs from now on...
Was this helpful?
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars16Regular price $4.25Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars105Regular price $99.00Regular priceUnit price / per
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars3Regular price $19.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars30Regular price $7.95Regular priceUnit price / per22 options
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $29.95Regular priceUnit price / per
-
3.0Rated 3.0 out of 5 stars1Regular price $14.95Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.