Viva La Body Rose Geranium Soap Bar 130g - Balance Bar
Viva La Body Rose Geranium Soap Bar 130g - Balance Bar
- Made in Australia
- Palm Oil Free
- Vegan
- Plastic Free
- Certified Cruelty Free
Features
Features
The Every Day Balance Bar is suitable for every day use for all skin types and even those with sensitive skin. This clever beauty bar is boosted with pink clay helping to reduce blocked pores refining skin tone and texture.The delicate floral fragrance leaves you calm and emotionally centred and is perfect to cleanse and soothe. The Every Day Balance Bar is also effective for acne-prone skin. Use it once or twice a week with a soft cotton face washer to gently cleanse.
features:
- 130g bar of soap
- Bright, fun and quirky packaging
- All soaps are vegan, cruelty free and don't contain palm oil!
- Soaps are handmade using a cold process method
- Rose Geranium & Pink Clay
dimensions:
130g bar of soap
end of life:
Recyclable and biodegradable packaging.
Made in Australia.
See more from Viva La Body here.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Cocos nucifera (Coconut Oil), Olea europaea (Olive Oil), Aqua (Water), Sodium Hydroxide (Lye), Butyrospermum parkii (Shea Butter), Rose Geranium, Koalin (Pink Clay).
Dimensions
Dimensions
130gram
Care & Use
Care & Use
For the creamiest lather be sure to use a sponge or loofah with your soap. Once or twice a week grab the bar in hand and directly wash all over with it! Thoroughly rinse skin and pat dry. Be sure to leave your bar well drained between use to extend its life.
For acne-prone skin: Use it once or twice a week with a soft cotton face washer to gently cleanse.
Circular life
Circular life
Cardboard packaging - recycle or compost.
Made in
Made in
Australia
Brand story
Share
More from this brand
-
Example product title
Regular price $10.00Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $10.00Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $10.00Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $10.00Regular priceUnit price / per
Reviews!
-
Regular price $10.00Regular priceUnit price / per
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars17Regular price $21.00Regular priceUnit price / per
-
Regular price $49.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars33Regular price $34.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $7.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars5Regular price $14.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $14.95Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars29Regular price $13.95Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.