Pelli Crossbody Waxed Canvas Insulated Lunch Bag
Pelli Crossbody Waxed Canvas Insulated Lunch Bag
Features
Features
Designed thoughtfully in Australia and ethically produced from all-natural and renewable materials to ensure it never ends up in the ocean and to reduce its impact on the Earth.
- Easy-Close Velcro Closure
- Removable Shoulder Strap
- High-efficiency internal insulation
- Designed to fit 2 x stacked lunchboxes plus snacks
- Vegan and Plastic-Free
- Sustainable and renewable materials
- Quality Guarantee
- BPA Free
- Low Impact
- Lightweight
- Ergonomic
- Ocean Friendly
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Lining - PVC made from BTPU (Biodegradable Thermoplastic Polyurethane) Insulation - jute felt Outer materials - waxed cotton canvas
Dimensions
Dimensions
24cm (L) x 20cm (W) x 27cm (H)
Care & Use
Care & Use
Product Care - Wipe the inside with a warm damp cloth and mild detergent, and spot clean the outside of the bags with a warm damp cloth and mild detergent, do not place loose ice in the bag or immerse in water or liquid.
Do not wet the stitching or immerse in water or liquid.
If a spill within the bag seeps into the seams, immediately remove all the items from the bag and clean the area with water only and dry completely before using again. (Note: some spills may weaken the seams and cause loosening of the seam.
Do not overload the bags - maximum weight of 4kgs at any one time is recommended.
End-of-Life - Remove the stainless steel hardware and recycle, reuse or donate. Separate cotton layers, cut or shred into small squares (smaller pieces will decompose faster), and place into your at home compost bin.
Depending on the health and maturity of your compost bin, your bag will return to the earth between one week and three months.
Circular life
Circular life
100% compostable in your home compost, worm farm or garden.
Made in
Made in
China
Share
Reviews!
-
Regular price $62.96Regular priceUnit price / per
$69.95Sale price $62.96Sale -
5.0Rated 5.0 out of 5 stars6Regular price $33.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $49.95Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.