Oz Tukka Gluten Free Trio Muffin Mix Bundle
Oz Tukka Gluten Free Trio Muffin Mix Bundle
- Made in Australia
- Palm Oil Free
- Regional Business
- Vegan
Oz Tukka Gluten Free Muffin Mix - Trio. This trio of Oz Tukka muffin mixes includes; Lemon Myrtle, Wattleseed and Davidson Plum. Light scrumptious muffins made with natural Australian macadamia nuts and the rich taste of Native Australian Spices. Gluten free, GMO free and preservative free. Ready in under 30 minutes and makes 12 mini, 9 midi or 6 big muffins! Can also be made as a slice. 190g each packet.
Features
Features
features:
- Delicious trio of muffins.
- Uniquely Australian treat.
- Each pack features one of the following: Australian macadamia nuts and Davidson Plum, Australian Wattle Seeds or Lemon Myrtle.
- Ready in under 30 minutes!
- One mix will make 12 mini, 9 midi or 6 big muffins. Can also be made as a slice.
- Free from gluten, dairy, preservatives, artificial colours, and GM ingredients.
3x 190g.
Browse all our organic and native foods.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Ingredients: Corn starch, rice flour, baking powder, guar gum, macadamia nut, sugar, salt and Australian native spices.
Made in
Made in
Australia
Brand story
Bente Saugbjerg moved to Australia in 1996 to be with her husband, Peter Faith. Keen to show Bente around, Peter introduced her to Australian nature and its unique plants. They discovered some of these plants were actually quite tasty, and before long were using Lemon Myrtle, Wattle Seed, Pepper Berry and more in their cooking.
At the same time, Bente and Peter often found themselves searching for gifts to send back to Bente's family in Denmark. All of a sudden, it clicked, the unique Australian flavours they had been cooking with were the perfect gift! And so, Oz Tukka's first product was born, a gift pack with 5 delicious Australian spices.
Share
More from this brand
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars14Regular price $21.95Regular priceUnit price / per
-
4.0Rated 4.0 out of 5 stars2Regular price $17.95Regular priceUnit price / per
-
4.0Rated 4.0 out of 5 stars1Regular price $50.85Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $16.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $16.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars5Regular price $16.95Regular priceUnit price / per
Reviews!
- TWTracey W.Verified BuyerI recommend this productRated 4 out of 5 stars5 months agoDelicious
I received one of these in a previous box, they are delicious and easy to make. Bit expensive though, that's the only drawback
Was this helpful?
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars63Regular price $6.45Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $14.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars63Regular price $6.45Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $29.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $10.95Regular priceUnit price / per
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars109Regular price $18.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $15.95Regular priceUnit price / per
Select Size:
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.