Oz Tukka Gluten Free Muffin Mix - Davidson Plum & Macadamia Nut
Oz Tukka Gluten Free Muffin Mix - Davidson Plum & Macadamia Nut
- Made in Australia
- Palm Oil Free
- Regional Business
- Vegan
Oz Tukka Gluten Free Muffin Mix - Davidson Plum & Macadamia Nut. Light scrumptious muffins made with natural Australian macadamia nuts and the rich taste of Davidson Plum. Gluten free, GMO free and preservative free. Ready in under 30 minutes and makes 12 mini, 9 midi or 6 big muffins! Can also be made as a slice. 190g net.
Features
Features
Give yourself, your family & friends an authentic, uniquely Australian treat, flavoured from our pristine Costal Rainforests.
features:
- uniquely Australian treat.
- Made with Australian macadamia nuts and Davidson Plums.
- Ready in under 30 minutes!
- One mix will make 12 mini, 9 midi or 6 big muffins. Can also be made as a slice.
- Free from gluten, dairy, preservatives, artificial colours, and GM ingredients.
190g.
Browse all our organic and native foods.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Gluten free flour (maize starch, rice flour, Hi-maze), sugar, macadamia nut (9.5%), baking powder (450,500), davidson plum, guar gum, spices, salt.
Made in
Made in
Australia
Brand story
Bente Saugbjerg moved to Australia in 1996 to be with her husband, Peter Faith. Keen to show Bente around, Peter introduced her to Australian nature and its unique plants. They discovered some of these plants were actually quite tasty, and before long were using Lemon Myrtle, Wattle Seed, Pepper Berry and more in their cooking.
At the same time, Bente and Peter often found themselves searching for gifts to send back to Bente's family in Denmark. All of a sudden, it clicked, the unique Australian flavours they had been cooking with were the perfect gift! And so, Oz Tukka's first product was born, a gift pack with 5 delicious Australian spices.
Share
More from this brand
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars14Regular price $21.95Regular priceUnit price / per
-
4.0Rated 4.0 out of 5 stars2Regular price $17.95Regular priceUnit price / per
-
4.0Rated 4.0 out of 5 stars1Regular price $50.85Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $16.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $16.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars5Regular price $16.95Regular priceUnit price / per
Reviews!
- RRebeccaI recommend this productRated 5 out of 5 stars2 years agodelicious!
Really easy to make and delicious! Will definitely buy again
Was this helpful? - SSallyI recommend this productRated 5 out of 5 stars3 years agoSally QLD
this is so yummy, I make it as a slice and it is just so easy to make and pop in the oven
Was this helpful?
-
4.4Rated 4.4 out of 5 stars44Regular price $4.50Regular priceUnit price / per
-
4.0Rated 4.0 out of 5 stars2Regular price $13.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $17.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $19.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $19.95Regular priceUnit price / per
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars14Regular price $21.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $19.95Regular priceUnit price / per
Select Size:
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.