Nutra Organics Vegetable Broth Powder Garden Veggie 125g
Nutra Organics Vegetable Broth Powder Garden Veggie 125g
- Made in Australia
Features
Features
Contains food sources of Zinc and Vitamin B12.
Reduces tiredness and fatigue.
Supports immune system.
One serve = one serve of vegetables.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Deactivated Savoury Flakes, Red Miso* (13 %)(soy), Mirepoix (Onion, Carrot, Salt, Pepper, Celery), Tapioca Starch*, Pink Himalayan Salt, Turmeric*, Aquamin Marine Minerals* (Arctic Sea Algae), Garlic, Brown Rice Protein*, Pumpkin*, Kale*, Spinach*, Sweet Potato, Carrot*, Broccoli, Onion, Tasmanian Kelp, Parsley, Chives, Black Pepper.
Dimensions
Dimensions
125g
Care & Use
Care & Use
Combining the best dehydrated & refractance dried ingredients for both nutrition and flavour, Vegetable Broth is carefully crafted together to make a wholesome, well-balanced vegan broth when added to boiling water.
Circular life
Circular life
Stainless steel and aluminium can be placed in kerbside recycling bins.
Made in
Made in
Australia
Brand story
Nutra Organics believe the best vitamins come form real food. Founders Mark and Darlene used to be seen as the 'crazy health food people' in their community. Following some unexpected health issues in Mark's family, they doubled down on their health food craze, and realised that despite their best efforts, the foods they were eating did not have the right amount of nutrients.
They began to create ingredients to fill the nutritional gaps in their family's diet. The community stop seeing them as crazy, and began to ask for batches of their supplements. Thus, Nutra Organics was born.
Share
More from this brand
-
Example product title
Regular price $27.95Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $27.95Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $27.95Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $27.95Regular priceUnit price / per
Reviews!
-
Regular price $54.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars63Regular price $12.75Regular priceUnit price / per
-
Regular price $27.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars63Regular price $12.75Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars63Regular price $12.75Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars63Regular price $12.75Regular priceUnit price / per
-
4.5Rated 4.5 out of 5 stars25Regular price $11.86Regular priceUnit price / per
$13.95Sale price $11.86Sale -
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $7.25Regular priceUnit price / per
-
Regular price $56.95Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.