No Planet B Laundry Powder 700g - Eucalyptus
No Planet B Laundry Powder 700g - Eucalyptus
- Made in Australia
- Palm Oil Free
- Plastic Free
- Vegan
- Women Led
Features
Features
Perfect for sensitive skins. Hypo-allergenic, mild and gentle. Grey water safe. Borax free.
Top loaders; Sprinkle 2 dessertspoon (40g) of laundry powder on top of laundry (based on a 5kg washer).
Front loaders; 1 dessertspoon (20g) into drawer or drum with laundry (based on a 5kg washer).
For a fluffy rinsing aid fill up fabric dispenser with plain white vinegar.
Please be mindful not to pack washing machine tightly with laundry or you may get undissolved laundry powder and uneven washing. Best results occur if you dissolve the powder first in a little warm water.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Sodium bicarbonate, sodium carbonate, soap (saponified olive oil, coconut oil, hempseed oil and cocoa butter, shea butter, macadamia oil), citric acid, sodium percarbonate.
Made in
Made in
Australia
Brand story
In late 1997, Urthly Organics founder Julie stumbled across 'How to Make Your Own Aromatherapy Soaps', a book by Elizabeth Wright. Immediately, she realised she had also stumbled across a passion.
Starting as Soapbox Hill in 2002, Julie began to sell her home made soaps at markets.
After many years of building up a solid fan base, Urthly Organics underwent a rebrand in 2018. It was time to jump up from the local markets to the big leagues. Moving the business out of her home and into a warehouse & production facility, Julie found the brand began to expand even more.
Today, Urthly Organics has a larger team, donates monthly to local organisations and is an extremely well known natural soap brand all over Australia.
However, one thing remains the same: Julie still places the planet before profits.
Share
More from this brand
-
4.5Rated 4.5 out of 5 stars44Regular price $25.95Regular priceUnit price / per
-
4.5Rated 4.5 out of 5 stars10Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
3.9Rated 3.9 out of 5 stars15Regular price $9.50Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars8Regular price $35.95Regular priceUnit price / per
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars12Regular price $12.50Regular priceUnit price / per
-
4.2Rated 4.2 out of 5 stars24Regular price $12.50Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars3Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars6Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
4.5Rated 4.5 out of 5 stars6Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
4.5Rated 4.5 out of 5 stars2Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars4Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars3Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
4.3Rated 4.3 out of 5 stars12Regular price $40.95Regular priceUnit price / per
Reviews!
- DSDanielle S.Verified BuyerI recommend this productRated 5 out of 5 stars3 months agoOutstanding
Does an excellent job. Good value.
Incentivized reviewThis review was received as part of a promotion or in exchange for an incentive. The incentive was offered to both positive and negative reviews.Was this helpful? - CACristian A.Verified BuyerI recommend this productRated 5 out of 5 stars11 months agoFresh n Clean
The powder does the job: Landry is always clean and fresh.
Knowing that this laundry powder is made with natural ingredients make Dino feels good!
Incentivized reviewThis review was received as part of a promotion or in exchange for an incentive. The incentive was offered to both positive and negative reviews.Was this helpful?
-
Back soon4.9Rated 4.9 out of 5 stars53Regular price $6.95Regular priceUnit price / perBack soon
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars6Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars3Regular price $8.95Regular priceUnit price / per7 options
-
4.4Rated 4.4 out of 5 stars5Regular price $13.95Regular priceUnit price / per
-
4.5Rated 4.5 out of 5 stars44Regular price $25.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars5Regular price $12.95Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars18Regular price $34.95Regular priceUnit price / per+18 options
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars126Regular price $24.95Regular priceUnit price / per
-
4.2Rated 4.2 out of 5 stars6Regular price $34.00Regular priceUnit price / per
Select Size:
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.