Mongrel Socks Pure Merino Wool Socks - Browny
Mongrel Socks Pure Merino Wool Socks - Browny
- Made in Australia
Features
Features
Comfy fit and feel.
Made from merino wool fibre which naturally rejects dirt particles and bad odours meaning they prefer to be washed less not more.
Great insulation - warm in the cold and cool in the heat.
Colour: Browny.
Functional gift idea.
Maintains warmth when damp.
Petro-chemical free.
Great for every day use and for camping and hiking.
Designed and knitted in Tasmania, Australia.
Shop more Slow Fashion here
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Australian merino wool
Sizing
Care & Use
Care & Use
Hand wash or wash in a machine on 'wool' or delicate cycle ideally in a laundry bag.
use a neutral/ mild wool or wool mark detergent
Temperature up to 30 degrees.
If hand washing, squeeze out as much excess water as possible.
Circular life
Circular life
Twine, string or rope made of organic fibres like hemp, jute, or sisal are compostable and can be placed in your home compost or Green Bin. and When a garment can no longer be worn, mended, swapped, gifted, donated or upcycled, please contact your Council to find the nearest textile recycling scheme.
Made in
Made in
Australia
Brand story
Share
More from this brand
-
Example product title
Regular price $42.95Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $42.95Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $42.95Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $42.95Regular priceUnit price / per
Reviews!
- LRLois R.Verified BuyerI recommend this productRated 5 out of 5 stars14 seconds agoWarm socks
My son loves these socks - so warm.
Incentivized reviewThis review was received as part of a promotion or in exchange for an incentive. The incentive was offered to both positive and negative reviews.Was this helpful?
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars4Regular price $42.95Regular priceUnit price / per3 options
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $42.95Regular priceUnit price / per3 options
-
4.3Rated 4.3 out of 5 stars3Regular price $42.95Regular priceUnit price / per3 options
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars33Regular price $26.95Regular priceUnit price / per
-
Back soon4.8Rated 4.8 out of 5 stars33Regular price $26.95Regular priceUnit price / perBack soon
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars16Regular price $49.00Regular priceUnit price / per
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars25Regular price $14.95Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.