Let's Eat Weeds
Let's Eat Weeds
Features
Features
This is the ultimate companion for the young urban or rural forager. Once you've read it, you'll start to see food all around you, every time you go for a walk.
Ever thought weeds were just pesky plants to pull out and throw away? Think again! This informative, funny, and beautiful book will show you just how great edible weeds can taste. Learn to smell your way to an angled onion, bake weeds 'n' cheese pie, and safely harvest the juicy fruits of a prickly pear.
72 Pages, Hardcover, Published on 31st August 2021 by Scribe Publications.
About the Authors:
Annie Raser-Rowland is a horticulturalist and artist, and works at CERES nursery in Melbourne, giving people advice on how to grow lots of tomatoes.
Adam Grubb runs an urban permaculture design and education business called Very Edible Gardens, co-hosts RRR radio’s Greening the Apocalypse, and also co-founded EnergyBulletin.net (now Resilience.org) and the Permablitz movement.
Evie Barrow is an artist and illustrator, living in Melbourne. In 2019 her debut picture book, Horatio Squeak, written by Karen Foxlee was published. In 2020, Evie will be publishing three new picture books with authors, Penny Harrison, Kat Patrick and Maggie Hutchinson. Along with children’s book work, her illustrations have featured in frankie magazine, Broadsheet press, Flow magazine and in the book Shout Out to the Girls.
Shop more Books and Magazines here.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Hardcover
Dimensions
Dimensions
25.5 x 19.5 x 1.5cm
Brand story
Share
More from this brand
-
Example product title
Regular price $28.95Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $28.95Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $28.95Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $28.95Regular priceUnit price / per
Reviews!
-
4.4Rated 4.4 out of 5 stars8Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars9Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars134Regular price $1.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $22.95Regular priceUnit price / per
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars6Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars5Regular price $16.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $7.95Regular priceUnit price / per
-
Back soonRegular price $12.95Regular priceUnit price / perBack soon
Select Size:
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.