Kilner 250ml Preserve Jars Set of 6
Kilner 250ml Preserve Jars Set of 6
Kilner 250ml Preserve Jars Set of 6. A set of six preserving jars for jams, chutneys and more, with a 2-piece vacuum seal lid. Kilner have been making durable and high quality glass jars and bottles since 1842. Non-toxic and BPA free. 250ml.
Features
Features
you are making a difference:
- Reusable instead of disposable.
- Non-toxic glass is an impermeable, non porous and infinitely recyclable material completely free of harmful chemicals.
features:
- High quality glass jars designed to be reused again and again.
- Vintage style preserving jar embossed with Kilner logo. Raised window to place name labels (sticker labels included).
- Two piece metal rim and lid to vacuum seal in the preserving process.
- For preserving: vacuum seal is one use only (then can be recycled) but metal rim can be used up to 10 times.
- Preserving instructions included in jar.
- Can be used for all storage solutions; Jams and preserves to grains and flours.
- Top rack dishwasher safe, lids should be hand washed.
- BPA free.
dimensions:
250ml. Set of six.
Made in China.
View our range of Kilner products here.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Glass, and stainless steel.
250ml volume
250ml volume
250
Made in
Made in
China
Brand story
Kilner plastic free glass jars, bottles and useful kitchen accessories.
Share
More from this brand
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars8Regular price $18.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $24.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars3Regular price $31.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars6Regular price $19.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $41.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $12.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars4Regular price $22.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $45.95Regular priceUnit price / per
-
3.0Rated 3.0 out of 5 stars3Regular price $32.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars4Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $9.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $10.95Regular priceUnit price / per
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars11Regular price $32.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $17.95Regular priceUnit price / per
Reviews!
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars25Regular price $14.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $39.95Regular priceUnit price / per
Select Size:
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.