If You Care Reusable FSC Certifed Rubber Gloves - Small
If You Care Reusable FSC Certifed Rubber Gloves - Small
Features
Features
- FSC certified natural rubber latex outer.
- 100% natural cotton lining.
- Packaged in FSC certified chlorine free recyclable cardboard with non-toxic inks and glues.
- Includes full care instructions.
- Not suitable for those allergic to rubber latex.
Browse all our If You Care range.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Natural rubber, cotton
Circular life
Circular life
100% compostable in your home compost, worm farm or garden.
Made in
Made in
Sri Lanka
Brand story
If You Care design environmentally friendly kitchen and baking essentials that are free from chlorine, bleaches and paraffin waxes. All products are versatile, biodegradable and compostable, vegan friendly and non-allergenic.
If You Care Firelighters were featured in our Top 10 Sustainable Solutions for 2022 - learn more here about the other Top 10 Sustainable Solutions!
Share
More from this brand
-
Example product title
Regular price $10.95Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $10.95Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $10.95Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $10.95Regular priceUnit price / per
Reviews!
-
4.5Rated 4.5 out of 5 stars101Regular price From $4.50Regular priceUnit price / per2 options
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars34Regular price $3.75Regular priceUnit price / per
-
4.4Rated 4.4 out of 5 stars49Regular price $12.95Regular priceUnit price / per5 options
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars80Regular price $5.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars8Regular price $29.95Regular priceUnit price / per
-
4.5Rated 4.5 out of 5 stars2Regular price $4.25Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars5Regular price $14.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars51Regular price $26.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars6Regular price $5.90Regular priceUnit price / per
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars12Regular price $12.95Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.