Hemp Foods Australia Organic Hemp Seeds (Hulled) 1kg
Hemp Foods Australia Organic Hemp Seeds (Hulled) 1kg
- Made in Australia
- Vegan
Features
Features
A complete grain free protein with minerals, vitamins and fibre.
High quality ingredients - ACO Certified Organic, Dairy Free, Wheat free, GMO free and Vegan Friendly.
Naturally contains all 10 essential amino acids plus 14 fatty acids including Omega 3-6-9, CLA, GLA and SDA which are important for beautiful skin, healthy bones and supple joints. Excellent for dry hair and skin when used in a body cream or scrub.
Mild, creamy nutty flavour - Great for salads, smoothies, toppings and more.
No chemicals added or additives.
Hemp Seeds:
- 2000mg of Omega 3 per spoonful
- 6400mg of ‘complete’ protein per spoonful
- Contains all 10 essential amino acids
- Source of vitamins & minerals including iron, folate, calcium, vitamin E
- Excellent source of raw oils & essential fatty acids
Made in Australia from imported ingredients, seeds grown in Canada and Northern China.
Shop our full range of Hemp Food here.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Organic hulled hemp seeds.
Sizing
1 kg bag.
Care & Use
Care & Use
From Hemp Foods Australia: We buy from reputable overseas farms where the seeds are 100% Certified Organic to Australian Standards. We don’t stop at organic, we also ensure that our seeds are not irradiated, fumigated, sterilised, heated or subjected to harmful treatment of any kind during importation into Australia.
Made in
Made in
Australia
Brand story
This Bangalow based business uses 100% certified organic hemp seeds that are not irradiated, fumigated, sterilized, heated or subjected to harmful treatment of any kind during importation into Australia.
Share
Reviews!
-
4.0Rated 4.0 out of 5 stars1Regular price $13.95Regular priceUnit price / per
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars80Regular price $5.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $69.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars7Regular price $42.95Regular priceUnit price / per3 options
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars11Regular price $23.95Regular priceUnit price / per
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars117Regular price $12.95Regular priceUnit price / per
-
4.5Rated 4.5 out of 5 stars6Regular price $20.95Regular priceUnit price / per
-
Back soon4.7Rated 4.7 out of 5 stars7Regular price $8.95Regular priceUnit price / perBack soon
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars5Regular price $14.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars6Regular price From $19.95Regular priceUnit price / per2 options
Select Size:
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.