Hemp Foods Australia Organic Hemp Protein Shake - Vanilla 420g
Hemp Foods Australia Organic Hemp Protein Shake - Vanilla 420g





- Vegan
Features
Features
Creamy texture
All-natural propriety milling process that creates a satisfying creamy, smooth powder that is softer in taste and not gritty at all.
This natural plant-based protein is made with Hemp Gold® containing 54% protein.
Flavour: Vanilla.
No chemicals added or additives.
Gut friendly and easy to digest.
A complete grain free protein with minerals, vitamins and fibre.
High quality ingredients - ACO Certified Organic, Dairy Free and Vegan Friendly.
Shop our full range of Hemp Food here.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Hemp Gold Protein (75%)*, Coconut Milk Powder* (Coconut Milk, Tapioca Maltodextrin, Gum Acacia), Vanilla Extract, Sunflower Lecithin, Vanilla Bean Powder (0.3%), Silica, Thaumatin- A Naturally Sweet Protein Extract from the West African Katemfe Fruit. *Denotes Certified Organic Ingredients
Care & Use
Care & Use
Suggested use:
Add to smoothies, breakfast bowls, or add to milk/water.
Add 2 scoops (35g) to 250ml of milk or plant based milk and shake well, or add to your smoothie.
Circular life
Circular life
Reuse, refill or recycle the container.
Brand story
This Bangalow based business uses 100% certified organic hemp seeds that are not irradiated, fumigated, sterilized, heated or subjected to harmful treatment of any kind during importation into Australia.
Share
Reviews!
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars11Regular price $14.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars21Regular price $29.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars131Regular price $24.95Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars115Regular price $14.95Regular priceUnit price / per
-
3.6Rated 3.6 out of 5 stars5Regular price $24.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $49.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars9Regular price $24.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars13Regular price $34.95Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.