Green Living Classic Pectin 100g
Green Living Classic Pectin 100g
- Palm Oil Free
- Vegan
Features
Features
Pectin is a substance in fruits that forms a gel if it is in the right combination with acid and sugar. All fruits contain some pectin. Apples, crab apples, gooseberries and some plums and grapes usually contain enough natural pectin to form a gel. Other fruits, such as strawberries, cherries and blueberries, contain little pectin and must be combined with other fruits high in pectin or with commercial pectin products to obtain gels. Because fully ripened fruit has less pectin, one-fourth of the fruit used in making jellies without added pectin should be under-ripe.
The proper level of acidity is critical to gel formation. If there is too little acid, the gel will never set; if there is too much acid, the gel will lose liquid (weep). For fruits low in acid, add lemon juice or other acid ingredients as directed.
Manufactured from Citris Peel.
Manufactured in Germany with local and imported products (America & Europe) and packed in Australia by Green Living Australia.
Shop our full range of Food and Drinks here.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Cirtus Pectin
Dimensions
Dimensions
100 grams
Care & Use
Care & Use
Average usage is 15g per kg of fruit (depends on type of fruit and ripeness).
Sets up to 40 jars (250ml).
For use with traditional fruit/ sugar jam making.
Pure Pectin may clump as it is added to your jam, so it is advisable to mix it with a small amount of the sugar from your recipe, to make mixing it in, easier.
Store in a cool place.
Made in
Made in
Germany
Brand story
This small local business promotes a sustainable lifestyle and 'make your own' foods. Making your own food with reusable packaging also saves waste and preserves resources.
Share
Reviews!
- EGEmile G.Verified BuyerI recommend this productRated 4 out of 5 stars16 seconds agoJamming it out
Great product
Incentivized reviewThis review was received as part of a promotion or in exchange for an incentive. The incentive was offered to both positive and negative reviews.Was this helpful?
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars21Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars16Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars23Regular price $8.95Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.