Gilly's Carnauba Flakes 100g
Gilly's Carnauba Flakes 100g
Features
Features
Filtered Prime Golden Carnauba Wax Flakes sourced from the Copernica Cerifera tree in Brazil.
Used for: Food, pharmaceutical, packaging industry, cosmetics, waterproofing, cleaning industry paint industry, plasticiser, polishes.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Carnauba wax flakes.
Care & Use
Care & Use
Preparation: Double boilers are the safest method for melting wax. It can burn
easy if care is not taken, which may affect colour and aroma.
Dry Time: 10 - 30 minutes depending on ambient temperature.
Brand story
All Gilly's products stocked at Biome contain no petrochemicals. They are made from plant oils, a natural solvent made from crushed orange peels, and some have beeswax.
Do I need an oil or a wax?
Oiling is the easy go-to, particularly if you don't require any sort of sheen or mechanical protection. Oiling moisturises the timber to stop cracking and warping. It is brilliant for wooden and bamboo chopping boards and grazing platters, or rougher timber as waxes tend to get caught in rogue fibres.
Use Liquid Beeswax (a rich blend of plant based oils, citrus solvent and beeswax with a subtle citrus aroma), or the vegan Chopping board oil
Waxing is a more involved process, that gives an extra layer of protection to seal in the nourishing oils. First you oil to hydrate, allowing the wood to dry thoroughly, and then apply fine layers of the Food Safe Wax buffing and drying in between.
Use the two step process of oiling then waxing, to nourish and protect wooden and bamboo cleaning brushes and children's toys.
Share
More from this brand
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars9Regular price $21.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $21.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price From $20.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $34.94Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $32.50Regular priceUnit price / per
-
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $28.00Regular priceUnit price / per
-
Regular price $13.50Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $34.50Regular priceUnit price / per
-
Regular price $28.50Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $33.00Regular priceUnit price / per
-
Reviews!
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars20Regular price $14.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $28.50Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars72Regular price $34.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars6Regular price $33.95Regular priceUnit price / per
Select Size:
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.