EveryMite The Original 240g
EveryMite The Original 240g
Couldn't load pickup availability
- Made in Australia
Features
Features
Contains essential minerals and vitamins, including -
- Copper
- Manganese
- Calcium
- Magnesium
- Iron
- Zinc
- Potassium
- Selenium
- Vitamins B1, 2 & 6
- Vitamin C
It also contains mineral salts, amino acids, proteins, and fibre needed for a healthy body, as well as beneficial enzymes for a healthy gut and acetic acid to help absorb all the important minerals.
Contains sesame seeds.
Browse our other vegan-friendly foods here.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Certified Organic Black Sesame Seeds, Certified Organic Coconut Amino Sauce (Fermented Coconut Nectar, Birds Eye Chilli, Garlic, Onion, Sun Dried Mineral Rich Sea Salt), Certified Organic Apple Cider Vinegar (with the “Mother"), Himalayan Rock Salt.
Care & Use
Care & Use
EveryMite has a best-before date of 2 years from the date of manufacture.
This is because EveryMite is handmade in small batches and relies on natural preservatives like vinegar and salt, rather than any synthetic additives.
Store in a dark cool place after opening.
Circular life
Circular life
Reuse, refill or recycle the container.
Made in
Made in
Australia
Brand story
EveryMite was born out of a need for a little boy with food intolerances to have a Vegemite-like spread he could happily eat.
Brisbane mum, Cinnamon Morrissey, created EveryMite over a three year period in her kitchen for her son, William.
William thrived on EveryMite and so too did family and friends. Cinnamon moved production of EveryMite to a commercial kitchen, where it is still made by hand in Brisbane.
Share
Reviews!
- LKLeilani K.Verified BuyerI recommend this productRated 5 out of 5 stars12 seconds agoGuilt Free Toddler Alternative - Happy Son, Happy Mum :)
My 2 y/o loves Vegemite but I was not thrilled about the ingredient list. Some googling got me on to Everymite and I was thrilled to see that biome stock it. He now happily eats this instead and I have to say, it tastes great! The nutritional benefits and small batching make me feel good about feeding it to him to. Win, win! Thank you to the amazing Mama who came up with this :D!
Incentivized reviewThis review was received as part of a promotion or in exchange for an incentive. The incentive was offered to both positive and negative reviews.Was this helpful?
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars4Regular price From $35.00Regular priceUnit price / per4 options
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars26Regular price $27.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars36Regular price $22.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars48Regular price $65.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars48Regular price $32.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars5Regular price $46.95Regular priceUnit price / per
-
3.3Rated 3.3 out of 5 stars3Regular price $56.95Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars9Regular price $19.95Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.