Appetito Stainless Steel Measuring Spoons - Set of 4
Appetito Stainless Steel Measuring Spoons - Set of 4
- Plastic Free
Appetito Stainless Steel Measuring Spoons - Set of 4. A set of four stainless steel measuring spoons for cooking, baking and creating. Features a 1/4 teaspoon, 1/2 teaspoon, teaspoon and tablespoon measurement. Complies with Australian standards 1.25ml, 2.5ml, 5ml and 20ml spoons.
Features
Features
you are making a difference:
- DIY and making your own saves on packaging waste
- Get back to basics through DIY
features:
- 1/4 teaspoon, 1/2 teaspoon, 1 teaspoon and 1 tablespoon
- Australian standard 1.25ml, 2.5ml, 5ml and 20ml measurements
- Ideal for cooking, baking and DIY home and body creations
- Dishwasher safe
dimensions/materials:
1.25ml, 2.5ml, 5ml and 20ml spoons.
Stainless steel.
end of life:
Please reuse and recycle.
Made in the China.
Browse our other DIY utensils here.
Made in
Made in
China
Brand story
Appetito products are high quality and are designed to help you reduce landfill waste in the kitchen and around the home.
Share
Reviews!
- NANatasha A.Verified BuyerI recommend this productRated 5 out of 5 stars10 seconds agoDitching the plastic
Perfect replacement for the plastic measuring spoons I’ve been using
Incentivized reviewThis review was received as part of a promotion or in exchange for an incentive. The incentive was offered to both positive and negative reviews.Was this helpful? - CChloeI recommend this productRated 5 out of 5 stars3 years agoWell made
Very sturdy and rust resistant
Was this helpful? - SSallyI recommend this productRated 5 out of 5 stars4 years agoSally QLD
a stylish and environmentally friendly addition to my pantry reno
Was this helpful?
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $5.95Regular priceUnit price / per+14 options
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $9.95Regular priceUnit price / per+12 options
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars7Regular price $7.95Regular priceUnit price / per
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars11Regular price $7.95Regular priceUnit price / per
-
4.0Rated 4.0 out of 5 stars5Regular price $16.95Regular priceUnit price / per+19 options
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars55Regular price $56.95Regular priceUnit price / per
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars28Regular price $14.95Regular priceUnit price / perBack soon
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars16Regular price $29.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $56.66Regular priceUnit price / per
$62.95Sale price $56.66Sale -
Regular price $36.95Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.