Cheeki Insulated Adventure Bottle 2L - Azure
Cheeki Insulated Adventure Bottle 2L - Azure
Features
Features
Cheeki water bottles are economical. You need only to refill the cup 10 times to "break even" when compared to the cost of purchasing the equivalent number of single use coffee cups.
Replaceable parts - replacing parts means resources are not wasted.
- Double wall vacuum insulated
- Up to 48 hours of cold insulation, 24 hours for hot
- BPA and toxin free
- Extra wide mouth for adding ice, easy filling and cleaning
- Suitable for all drinks, hot, cold, sparking, etc
- Perfect for picnics, BBQ's, festivals and more
- Rubber grip handle
- Powder coated finish for increased durability
Browse our full range of Cheeki bottles and accessories.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Premium Grade 304 (18/8) Stainless Steel. BPA free lid.
Dimensions
Dimensions
29 x 12cm
2000ml volume
2000ml volume
2000
Care & Use
Care & Use
Bottle: Handwash only. Dishwasher can affect the non-toxic paints and varnish on the outside. Do not freeze.
Lids: Handwash recommended. Occasional clean in dishwasher top shelf is okay. Using on a regular basis will affect the longevity of the lid.
Circular life
Circular life
Stainless steel and aluminium can be placed in kerbside recycling bins.
Made in
Made in
China
Brand story
Cheeki is an Australian company which provides FDA approved, BPA free and toxin free products made to a high quality to ensure they can be reused again and again and don't contribute to unnecessary waste.
Sick of your 1L Cheeki water bottle going flying every time you turn a corner? Check out Willy and Bear for a creative solution that will keep your bottle secure in the car.
Share
More from this brand
-
Example product title
Regular price $74.95Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $74.95Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $74.95Regular priceUnit price / per -
Example product title
Regular price $74.95Regular priceUnit price / per
Reviews!
-
Regular price $8.00Regular priceUnit price / per
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars12Regular price $50.95Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars9Regular price $21.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars15Regular price $16.95Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars51Regular price $26.95Regular priceUnit price / per
-
4.5Rated 4.5 out of 5 stars4Regular price $29.95Regular priceUnit price / per
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars16Regular price $54.95Regular priceUnit price / per
-
Regular price $47.00Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.